מדריך צביעת מיניאטורות למתחילים

מדריך צביעת מיניאטורות למתחילים

פורסם ב10 נובמבר 2016
נכתב על ידי ג'קי

painting guideאחד הדברים אשר יכולים לשפר בצורה מפתיעה את ההנאה שלך ממשחקי לוח, הוא שדרוג הרכיבים: לוח יפה, חלקים מעוצבים במקום קוביות עץ, אינסרט שמקל על ארגון המשחק, על פרישתו ואיסופו... וכמובן, מיניאטורות במקום חתיכת קרטון עם מעמד.
מיניאטורות הם אחד מאותם רכיבים שמגדילים את ההנאה, אך ברוב משחקי הלוח עם מיניאטורות, הן מגיעות בגוון אחיד ומשעמם (לרוב אפור)... אז מה עושים? צובעים אותן!

מדריך זה מיועד למי שאינו מנוסה בצביעת מיניאטורות, וגם יכול לשמש מתחילים במשחקי מיניאטורות כגון וורהאמר או שר הטבעות, ובכל זאת רוצה לשדרג את משחקי הלוח שלו.

אבהיר מראש שנדרשת השקעה רבה בזמן וגם בכסף (צבעים וציוד איכותי הם יקרים יחסית), ועל כן לא מומלץ להכנס לתחום אם ברצונכם לצבוע מיניאטורות בודדות ממשחק או שניים. בעיניי הדבר מומלץ למי שיש לו הרבה מיניאטורות במשחקים שונים, ומוכן להשקיע בשדרוג.

אציין גם שאני עצמי חדש בתחום, המדריך אינו מיועד ל"צבעי מקצועי" אלא מציע פתרונות למי שרוצה צביעה סבירה מספיק עבור משחקי לוח. אם תרצו להמשיך ולהיכנס לצביעה בצורה מקצועית יותר, תוכלו לחקור יותר בפורום המיניאטורות, בקבוצת הפייסבוק של המיניאטורות, ובאתר boardgamegeek.com.

ערכת הצביעה למתחיל

עכשיו, אולי אתם שואלים כמה זה עולה? אני אישית הוצאתי בסביבות המאתיים שקלים על הציוד. במחיר זה תוכלו להצטייד במספיק צבעים בשביל מגוון די גדול. המיניאטורות שברשותי לא דורשות הרכבה והדבקה, אם אתם צריכים משטח חיתוך, קטר ודבק זה ידרוש עוד 50 עד 100 שקל.

אז מה אנחנו צריכים:

painting primer‏א.     ספריי פריימר. מומלץ שחור מט. למה צריך את זה? ריסוס המיניאטורה יוצר שכבה אליה יידבק הצבע יותר טוב מאשר למיניאטורה ללא הכנה. כמו כן, פחית ספריי עולה פחות מהצבע, זו ממש לא השקעה נוראית. בתמונה ספריי יעקובי שחור מט, זה הספריי הספציפי עליו המליצו לי יודעי דבר להשתמש. לא כל ספריי יתאים, כדאי להתייעץ עם מישהו מנוסה לפני שאתם בוחרים ספריי אחר.

‏ב.     צבעים אקריליים. שימו לב, אמנם נראה מפתה להסתפק בצבעי אקרילי סטנדרטיים מחנות יצירה (והם זולים בהרבה), אך שכבת הצבע שהם יוצרים היא עבה יותר מאשר צבעים המיועדים למיניאטורות, על כן עדיף לבחור בצבעים ייעודיים, למרות המחיר - שכבת צבע עבה עלולה לגרום לאבדן פרטים במיניאטורה.

‏ג.      מכחולים: כדאי מכחול אחד דק במיוחד לפרטים הקטנים, מכחול קטן-בינוני עבור שטחים גדולים יותר, מכחול עם מברשת עדינה ל-wash ומכחול עם מברשת קשה לצביעה יבשה (טכניקות עליהן אסביר בהמשך).

‏ד.      תבנית פלסטיק לערבוב צבעים (הרבה יותר זול מאשר לקנות את כל הגוונים האפשריים).

‏ה.     נייר מגבת. כן, אפשר לקחת לאבא מהמטבח (הו, כמה שאני פי.סי). וגם קערה קטנה עם מים.

אז אילו צבעים כדאי לרכוש?

הצבעים שאני בחרתי הם צבעי CITADEL של Games Workshop. קיימת ערכת צבעי בסיס שכוללת מכחול ו-11 צבעים מגוונים, מומלצת למתחילים: Citadel Base Paint Set. כמו כן רכשתי מספר צבעים נוספים:  גוון עור מומלץ  layer: Kislev flesh(בשביל דמויות אנושיות) ושני צבעי שטיפה: Nuln oil - גוון שחור, Reikland fleshshad - גוון חום.

בעקרון הצבעים האלה יכולים לייצר לכם את רוב הגוונים שתזדקקו להם, אבל אם יש צבע שאתם הולכים להשתמש בו הרבה, יהיה לכם נוח יותר לרכוש אותו ישירות. קחו בחשבון שקשה לייצר סגול מוצלח.

מדריך צביעה בשלבים

הנה שלבי הצביעה העיקריים:

*   ריסוס בפריימר: בשלב הראשון, נרצה לרסס את המיניאטורות בשכבת ספריי. זה משהו שרצוי לעשות מחוץ לבית מעל פיסת קרטון, ולהיזהר לא לנשום את האדים. מרססים במרחק של כעשרה סנטימטרים מהמיניאטורה במספר התזות קצרות, כאשר בכל פעם נסובב את המיניאטורה בתשעים מעלות בכדי שהצבע יכסה את כולה. אפשר לרסס את כל הצדדים ברצף אך עדיף להמתין כרבע שעה בין הריסוסים. לאחר הציפוי בפריימר המיניאטורות מסריחות מצבע. אל תשימו אותן בחדר סגור, תנו להן להתאוורר והמתינו שהצבע יתייבש לחלוטין לפני שמתחילים לצבוע.

*   צביעת בסיס: זוהי הצביעה הראשונית של המיניאטורות. כדאי לעבור בשכבה דקה ככל האפשר (כדי לא לאבד פרטים מהמיניאטורה), מומלץ להתחיל בצביעה של האזורים הפנימיים (כמו שאנחנו לובשים שכבות, מבפנים החוצה, כך כדאי לצבוע מבפנים החוצה) ואלו שקשה לגשת אליהם עם המכחול: באופן זה אתם יכולים להרשות לעצמכם לחרוג בצביעה, ולכסות מאוחר יותר את החריגה עם הצבע שמעליו.
את הצביעה העדינה עושים עם המכחול הדק, בזהירות והרבה סבלנות. אם נמרח צבע על הבסיס בעקבות צביעת הרגליים, אפשר לכסות את זה עם צבע שחור.
ניתן להשתמש ב 2-3 צבעי בסיס או ב 5-6, תלוי בכמות הזמן ובהשקעה שלכם. אם אתם רק רוצים להוסיף צבע למיניאטורה, שלושה צבעי בסיס יכולים להספיק, אך אם אתם מחפשים את הפרטים, לרוב נדרשים יותר צבעים.

*   שטיפה: לאחר שסיימתם את צביעת הבסיס, תרצו ודאי להדגיש נקודות מסוימות וליצור הצללה. לצורך כך יש טכניקה קלה מאד לשימוש ומפתיעה בתוצאותיה: wash - שטיפה. בטכניקה זו אנחנו משתמשים בצבע כהה יחסית ומדולל מאד. ניתן לדלל צבע רגיל או לרכוש צבעי Wash (או Shade) מוכנים. הצבע נוזל ומתרכז בתוך שקעים, וכך בלי כל מאמץ, רק לטבול בעדינות את המכחול ולעבור בצורה גסה על המיניאטורה, אתם יוצרים אפקט הצללה מרהיב למדי. לתוצאות מיטביות יש לבצע את השטיפה בצבע דומה לצבע הבסיס, אך יש חובבי משחקי לוח שפשוט שוטפים עם צבע כהה אחיד.

*   צביעה יבשה: טכניקה נוספת לשיפור מראה המיניאטורה היא dry painting - צביעה יבשה. בטכניקה זו אנחנו עושים את ההפך מהשטיפה: אנחנו מבליטים את החלקים הבולטים של המיניאטורה בצבע בהיר יותר. בטכניקה זו השימוש הוא בצבעים מעט סמיכים ובהירים יותר, אבל אפשר גם להשתמש בצבעי בסיס (ניתן להוסיף מעט לבן כדי להבהיר).
טובלים את קצה המכחול הקשה בצבע, ואז מעבירים אותו על פיסת נייר עד שרוב הצבע ירד. בשלב זה מעבירים את המברשת על המניאטורה, ורק החלקים הבולטים יותר ייצבעו. שימוש מוצלח לטכניקה זו הוא בעזרת צבע כסוף עבור חפצי מתכת - הצביעה היבשה נותנת גוון מתכתי גם אם הצבע השולט אינו כסוף. גם כאן השאלה היא עד כמה חשובה לכם איכות הצביעה, יש כאלו שמדלגים על שלב זה בצביעת מיניאטורות של משחקי לוח.

painting arkham

עוד כמה עצות שכדאי לזכור

*   בין צביעה לצביעה, חשוב לשטוף את המכחול. יש לעשות זאת בתנועה סיבובית בכלי המים ולהמנע מחיכוך המברשת בתחתית הכלי. לאחר מכן יש לנגב את המברשת בנייר המגבת, ובמידת הצורך לשטוף שוב, עד שהמברשת לא משאירה צבע.

*   יש לשמור על המכחול, ולוודא שהצבע לא מגיע לבסיס השערות ונוגע בחלק המתכתי שלו.

*   גם אם אתם עושים שימוש ממושך בצבע אחד, מומלץ לשטוף את המכחול לחלוטין מדי פעם, שכן אחרת הצבע מתייבש סביב שערות המברשת, ובכך גורם להן להיפרד, כמו גם הופך את המברשת לקשה יותר ויעילה פחות לשימוש.

*   אם המים מכילים הרבה צבע, החליפו אותם.

*   בשימוש בשטיפה אין צורך להשתמש בצבע רב. השתמשו בזהירות ובחסכנות. ניתן גם להשתמש בשטיפה במכחולים גסים ואיכותיים פחות.

*   לפני שאתם פותחים קופסת צבע, נערו אותה היטב. כשאתם עוברים לצבע חדש, סיגרו את הקופסא הקודמת. שימרו את הצבעים במקום קריר. בצורה זו, הצבעים יישמרו לאורך זמן ממושך יותר ולא יצטמגו.

*   בין שלבי הצביעה השונים מומלץ לחכות מספר דקות להתייבשות הצבע.

*   ניתן לעשות "פס ייצור" אם יש לכם מספר מיניאטורות זהות (למשל חיילי סער): פשוט בצעו את אותו השלב עבור כל מיניאטורה אחת אחרי השנייה, ועברו לשלב הבא רק אחרי שסיימתם עם כלל המיניאטורות.

*   ב Youtube יש סרטוני הדרכה ודוגמאות צביעה רבות. אם משהו לא ברור לך, פשוט חפשו סרטון שמדגים.

זהו בגדול. מומלץ להתחיל לצבוע ולצבור ניסיון על מיניאטורות פחות חשובות, אפילו להזמין כמה פשוטות לשם התרגול או לקחת ממשחקי ילדים.

בהצלחה!

ג׳קי.

להלן דוגמא למיניאטורות שצבעתי של משחק הלוח Imperial Assault:

painting imperial1

painting imperial2

painting imperial3

אודות ג'קי Google Plus

חובב לוגיקה ומתמטיקה

שחקן תפקידים מאז  ׳97, כמו כן חובב משחקי לוח ובעל אוסף נאה של כאלה.

מאמרים נוספים של כותב זה