תולדות הפונדק, חלק ראשון

תולדות הפונדק, חלק ראשון

Information
פורסם ב15 אוקטובר 2016
נכתב על ידי האיש הזקן
תגיות: חדשות אתר , 51

Vini V5הפונדק הוא קהילת שחקני תפקידים שעם השנים התרחבה גם למשחקי לוח ולמיניאטורות. זהו מדריך מקוצר להיסטוריה של הקהילה וארכיון להתפתחות האתר במהלך השנים.

החלק הראשון מתאר את ההיסטוריה של הפונדק והפעילויות שעשינו במהלך השנים בשילוב של מלים וצילומי מסך, ועם דגש על הפונדק הוצאה לאור. החלק השני מתמקד באתר התוכן, ומציג את האבולוציה שלו במהלך השנים: מאתר קטן באנגלית, ועד לאתר הגדול ביותר בעברית שמוקדש למשחקי תפקידים ולוח.

אז מה זה הפונדק?

pundak tales diagramהפונדק נוסד על-ידי האיש הזקן ביוני 1999, לאחר השחרור מהצבא. אלו הם היו ימי תחילת  האינטרנט, חברים רבים הצטרפו לפונדק, וגם חברויות חדשות נולדו בו. הרבה השתנה בעולם ב-15 השנים האחרונות, בוודאי בעולם הטכנולוגיה והאינטרנט, אך הפונדק נשאר עדיין פינה שקטה של חובבי משחקים במרשתת.

הכל התחיל באתר התוכן של הפונדק שהתחיל באנגלית והיום הוא אתר משחקי התפקידים והלוח הגדול בעברית. במרוצת השנים נוספו לאתר גם פורומים, לב הקהילה שלנו, הקמתי את הפונדק הוצאה לאור שמתמחה במשחקי תפקידים בעברית, ולבסוף כנס דרקוניקון – כנס המשחקים של הקיץ.

שתי פעילויות שקמו ונפלו במהלך השנים הן: חנות הפונדק, בין 2001 ל-2005, שהציעה מבחר רחב של משחקים במחירים זולים; רשת הפונדק הציעה, כשזה היה פופולארי, אחסון לכל מי שרצה לבנות אתר משחקים בעברית.

פורום הפונדק

הפורום התחיל ב-2003 כמיזם משותף עם כוכבי-כסף, מתרגמת מבוכים ודרקונים בזמנו, ליצירת פלטפורמה איכותית לדיון על מבוכים ודרקונים ומשחקי תפקידים בעברית. בתחילת הדרך היו פורומים רבים אחרים (יצורי רשת, העז הכאוטית, שדים מתחת לכיור, הפורומים הכחולים), אך פורום הפונדק הוא הקהילה העצמאית היחידה ששגשגה לאורך השנים.

הפורום גדל והתפתח ונוספו לו תחומי עניין נוספים: משחקים מקוונים שמאפשרים לשחק את המשחק האהוב עליכם עם חברים דרך המחשב; פורום מיניאטורות שפרח ודעך עם התחביב, פורום מדע-בדיוני ובו כותבי סיפורים רבים; פורום משחקי לוח וכמובן פורומי קהילה שוקקים.

כשהפורום נפתח בתחילת 2003, כך הוא נראה:

pundak tales forums 2003

הפורום תמיד היה מבוסס על מערכת PHPBB, וכאן הוא בגרסה 2, בסגנון Chronicles.

ב- 2005, הפורום התחדש עם עיצוב "מגניב" שאולי מזעזע בסטנדרטים של היום. והרבה יותר פעילות. גם פורום מיניאטורות הצטרף לחגיגה, ואפילו ניתן לראות הודעה של צוות משחקים, ביגור 6.

pundak tales forums 2005

בשלהי 2006 נפרדנו מכוכבי-כסף וחזרנו לעיצוב המקורי

pundak tales forums 2006

בסוף 2007 הפורום שודרג לגרסה 3 של PHPBB, מאז ועד 2012 לא בוצעו שינויים או שיפורים טכניים מהותיים בפורום, ואף נשארנו עם עיצוב ברירת המחדל של PHPBB. החידושים והעניין הגיעו מהחברים ומהדיונים.

pundak tales forums 2007

במובנים מסוימים, זה היה תור הזהב של הפורומים: הגעת המהדורה הרביעית של מבוכים ודרקונים גרמה לירידה בדיונים על מבוכים ודרקונים, שרק לאחרונה התגברה שוב בזכות מבוכים ודרקונים 5. במקביל, עליית פייסבוק גרמה לכך שמשתמשים מזדמנים רבים, חדלו מלבקר בפורומים באופן כללי.

בסוף 2012 התקנו עיצוב ראשון שהתאים את הפורום לעבודה עם ניידים, אך השינוי המשמעותי הגיע בסוף 2014 (שימו לב, שינויים תמיד בסוף שנה, ככה ויני קבע!), כאשר הפורום שודרג לגרסה PHPBB 3.1 ולראשונה מזה שבע שנים עדכנו את העיצוב הגרפי שלו:

pundak tales forums 2015

בשדרוג הפורום גם נדד מהכתובת forums.pundak.co.il לכתובת www.pundak.co.il/forums. זה המראה של העמוד הראשי של הפורומים נכון להיום (אוקטובר 2016), כשהוא מותאם גם לנייד באופן מלא (Responsive).

דרקוניקון – כנס המשחקים של הקיץ

על דרקוניקון אני כותב כל שנה: סיכומי כנס (למשל סיכום דרקוניקון 2016), מחשבות ותוכניות לעתיד. לסקרנים מומלץ לקרוא אותם ולבקר באתר הכנס. עבור דרקוניקון, לא השתמשנו בתוכנה מוכנה מראש, עקב הצרכים הייחודים של הכנס, אלא GrandMasterFox בנה תוכנה ייעודית לרישום לכנסים עבור דרקוניקון.

דרקוניקון מאורגן על-ידי סגל נפלא, וזהו כנס המשחקים שאני הכי נהנה ממנו, במובן מסוים גם יותר מג'נקון (כמובן שאני משוחד :) )

הפונדק הוצאה לאור – משחקי תפקידים בעברית

זה התחיל בקיץ. לקראת סיום התואר הראשון שלי היה לי זמן פנוי ואייקון היה במרחק של שלושה חודשים. הרצתי משחקים רבים עם עולם המערכה שלי, איי הסערה, והחלטתי שהגיע הזמן להוציא אותו לאור. כסטודנט עם הרבה זמן פנוי, עבדתי במרץ וגייסתי צוות, ובזמן שיא של חודשיים רשומון איי הסערה יצא לאור.

מכיוון שספר אחד לא הספיק, החלטתי לפרסם גם הרפתקה, וכך ב-2015 יצא לאור מגילות העוצמה. אבל אז כבר הפסקתי להיות סטודנט והתחלתי לעבוד כך שלקח כמעט שנתיים עד שהספר הבא והשאפתני ביותר, מגדיר המפלצות מתוך האפלה, התקרב לבית הדפוס. אך אז הוכרזה המהדורה הרביעית של מבוכים ודרקונים, מה שתקע מקל בגלגלים, והספר התעכב עד שעדכנו את המכאניקה של כל המפלצות למהדורה החדשה.

מתוך האפלה יצא לאור באפריל 2009 והוא למעשה מגדיר המפלצות הראשון בעברית למבוכים ודרקונים 4.

לאחר המאמץ הכביר, העניין שלי נדד לתחומים אחרים. שלוש שנים לאחר מכן הוצאנו לאור את ההדפסה השנייה של הרשומון, שכללה עוד תוכן, תיקונים, מפות חדשות ועוד. בנוסף, הוצאתי לאור בשיתוף עם אביב מנוח את גרסת הדפוס של משחק התפקידים ואנור.

עם ההכרזה על תרגום פאת'פיינדר לעברית, המרנו במהירות את מגילות העוצמה, שכבר אזלה מהמלאי זמן רב לפני כן, לשימוש עם פאת'פיינדר. באפריל 2015 מגילות העוצמה הפך לספר הראשון בעברית לפאת'פיינדר.

באותו זמן ממש החל מימון המונים לעוד הרפתקה חדשה, אלופי האור. זוהי ההרפתקה הראשונה שאנו מפרסמים לדרגות בינוניות והיא יצאה לאור בינואר 2016.

הספרים שלנו נעשים באהבה, וכאשר ההשראה (והזמן הפנוי) נוחתת עלינו. אנחנו מתכננים להמשיך ולתמוך בפאת'פיינדר, ובכל מהדורה עתידית של מבוכים ודרקונים שתתורגם לעברית.

יחי שר האור!

היה ונסגר – חנות הפונדק ורשת הפונדק

חנות הפונדק פעלה משלהי 2001 עד מתישהו ב-2005, על בסיס פלטפורמה בשם OSCommerce. כך זה נראה:

pundak tales shop

את רשת הפונדק במקור פתחנו כחלק מאתר הפונדק, העדכון האחרון היה לפני כעשור, העמוד הכי ותיק בפונדק:

pundak tales network

כתבות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.