על דרקוניקון - כנס משחקים ישראלי

על דרקוניקון - כנס משחקים ישראלי

Information
פורסם ב26 אפריל 2012
נכתב על ידי האיש הזקן
logo-publishכשכנס דרקוניקון נולד, הוא היווה חלק מההכנות להוצאה לאור של מתוך האפלה. היום דרקוניקון הפך להיות אחד מהפעילויות העיקריות שאני עושה בתחום משחקי התפקידים בישראל, ואני מקדיש לו זמן ניכר, כמו לאחזקת האתר, הפורומים וכמובן לפונדק הוצאה לאור.
בטור החדש שלי בבלוג מילים משולחן הכתיבה, אספר לכם על ההיסטוריה של דרקוניקון , על מטרות הכנס ומדוע אני מאמין שדרקוניקון ישגשג ויהפוך להיות כנס מרכזי (שלישי) בישראל למשחקי-תפקידים, משחקי לוח, קלפים ומיניאטורות לצדם של ביגור ואייקון.
אתם מוזמנים להמשיך ולקרוא בטור על הגיגיי לקראת דרקוניקון השנה וגם לבקר באתר הכנס לפרטים נוספים על דרקוניקון 2012.

היסטוריה קצרה של דרקוניקון
הרעיון לדרקוניקון נולד ב-2007, או ליתר דיוק לקראת היציאה לאור של מתוך האפלה, אוגדן מפלצות למו"ד שהתחיל כספר הרחבה למה' 3.5. כשעבדתי על הספר רציתי להשיק אותו באופן חגיגי, ואחד הרעיונות שעלו לי בראש היה לחגוג את השקתו בכנס מיוחד של מבוכים ודרקונים שיוקדש לאיי הסערה ולספר החדש. כמובן שאז הגיעה ההכרזה על מה' 4, וההשקה של הספר נדחתה.
הדרקוניקון הבא התרחש ב-2009, לאחר שמתוך האפלה יצא לאור באפריל והתרחש בפריק - וגם הפעם בסימן מבוכים ודרקונים ואיי הסערה. גם בשנת 2010 ארגנתי דרקוניקון דומה - אך לאחר הכנס התחלתי להרגיש שדרקוניקון במתכונתו דאז מיצה את עצמו עבורי. באותה נקודה התלבטתי האם לבטל את הכנס כליל (דבר מפתה, בהתחשב בכמות הזמן שגם כך אני משקיע בתחביב), להמשיך אותו במתכונת הקודמת או להמציא אותו מחדש ככנס גדול יותר. לאחר שיחה עם חבר ותיק, אוריין, הוא הצטרף אליי לצוות המארגן של הכנס והחלטנו להשיק את דרקוניקון מחדש ככנס משחקים ישראלי, כזה שתופס נישה באמצע בין ביגור - כנס הרדקור של משחקי התפקידים שמאורגן על-ידי העמותה - לבין אייקון - כנס מד"ב שגם מכיל משחקי-תפקידים.

אז מה המטרות של הכנס
  • שיהיה כיף - גם לי כמארגן, גם לשאר אנשי הצוות ולמנחים וכמובן למשתתפי הכנס.
  • להיות כנס משחקי התחביב הראשון בישראל, שמוקדש במידה שווה למשחקי-תפקידים, משחקי לוח, משחקי קלפים ומיניאטורות
  • לארח יותר מ-200 שחקנים ב-2012, ולהמשיך ולגדול בשנים הבאות.
  • להוות אלטרנטיבה מבחינת תוכן הכנס לסגנון המשחק הנפוץ בביגור ובאייקון.
  • לתת לשחקנים כנס מגניב בקיץ, בנוסף לביגור בפסח ולאייקון בסוכות.
כנס משחקי תחביב
כמו שציינתי דרקוניקון הוא כנס משחקי-תחביב, שזאת הגדרה לקשת רחבה של תחביבים העוסקים במשחקים - בין אם מדובר במשחקי-תפקידים, משחקי-לוח, משחקי קלפים או מיניאטורות. כן, התחביבים שונים אחד מהשני באופן המשחק, בהנאה מהם ובסגנון - והאנשים שמשחקים בתחביב אחד לא בהכרח משחקים באחרים. אך בהחלט קיים קשר בניהם.
לראיה רבים מהאנשים עוברים מתחביב אחד למשנהו, או משחקים ביותר מאחד (אני משחק בעיקר במשחקי-תפקידים, אך גם במשחקי-לוח). גם בחו"ל חנויות שעוסקות בתחום מחזיקות על המדפים משחקי-לוח לצד משחקי-תפקידים וכמובן גם משחקי קלפים ולעתים קרובות גם מיניאטורות. לבסוף בהרבה מקרים שחקני-לוח הם חברים טובים של שחקני-מיניאטורות וכך הלאה.
לכן יש הגיון רב בלארגן כנס שמאפשר לכם לשחק בבוקר בטורניר מג'יק, באחרי הצהריים בהרפתקה של מבוכים ודרקונים, ולקנח בערב במשחק דומיניון. גם הרבה יותר כיף להגיע לכנס עם עוד חברים, שאולי לא מתעניינים במשחק שאתם אוהבים, אך יהנו מלשחק משהו אחר בכנס, ואז להפגש עמם בהפסקות ולחלוק חוויות. לבסוף גם הכנסים הגדולים בחו"ל (Gencon, PAX, Origins וכיו"ב) מציעים מגוון דומה (ורחב) של סוגי משחקים שונים.

איך היה ב-2011? ומה יהיה ב-2012 ובעתיד...

השינוי הגדול בדרקוניקון 2011 לעומת שנים קודמות היה המהפך של דרקוניקון מכנס שמבוסס על טהרת משחקי התפקידים לכנס משחקי-תחביב שכלל 30% משחקי תפקידים, 30% משחקי לוח, 30% משחקי קלפים וכ-10% משחקי מיניאטורות. התמהיל החדש הפך לאטרקציה כשמעל 150 אנשים השתתפו בכנס - אתם מוזמנים לקרוא את סיכום הכנס  לפירוט נוסף ולתמונות.
בעיניי דרקוניקון 2011 נחל הצלחה כבירה, 150 איש זה יותר מפי 3 מכנסים קודמים, והוא הצליח לגשר בהצלחה בין משחקי התחביב השונים - התקיימו בו זה לצד זה טורנירים של משחקי-קלפים, ספריית משחקי לוח, טורנירים של וורהאמר ושל וורמאשין וכמובן גם מגוון משחקי תפקידים והרצאות. בקיצור, כל מה שתיכננו ועוד.
ב-2012 התוכנית שלנו היא לחזור על אותו עקרון מוצלח, אך הפעם עם הנסיון שצברנו משנה קודמת, עם צוות מארגן גדול יותר, ועם זמן ארוך יותר לארגון הכנס. לפי מה שאנחנו רואים עד כה, זה בהחלט הולך להיות כנס מוצלח אף יותר מהקודם. מי שמתעניין בתוכניות הפרטניות השנה, יוכל למצוא זאת באתר הכנס. דבר נוסף שאנחנו רוצים לעשות השנה, זה להדק את הקשר עם קהילות השחקנים השונות בארץ, ולרתום אותם למאמץ המשותף לקדם את התחביב.
לבסוף בתור כנס "חדש", צריך לקדם את המותג - הרבה אנשים עדיין לא שמעו על דרקוניקון, או לא מבינים את התכנים שבכנס - לצערי אני עוד נתקל באנשים שחושבים שזה כנס מו"ד בלבד, מה שבעיניהם מקביל לכך שהוא מיועד לילדים - דבר שרחוק מהאמת. אני בטוח שאחרי כל דרקוניקון מוצלח, עוד ועוד אנשים יכירו את דרקוניקון, וכמובן ירצו לקחת בו חלק - באופן דומה לכנסים המבוססים.

מיקום, מיקום, מיקום!
הנקודה שגורמת לי לקנאה הרבה ביותר במארגני כנסים מחו"ל, הוא האפשרויות למיקום הכנס.
בחו"ל זה פשוט - פונים לבית-מלון / מרכז כנסים, סוגרים עמו עסקה שמקבלים את חדרי הדיונים של המלון ואת שטח מרכז הכנסים, בתמורה לכך שבאי הכנס יתארחו במלון - פשוט ונוח, וכך מקבלים שטח רחב-ידיים, שמיועד לכנסים, בתשלום סביר.
בארצנו הקטנטונת, אני חושב שאיש מעולם לא ישן במלון עבור אף כנס משחקים או כנס מד"ב ... המקסימום זה לישון בכנס באיזה כיתת בית-ספר בשק-שינה או על מזרון (במקרה הטוב). זה אולי תורם לחווית הכנס, אך הופך את מציאת המיקום לארגון הכנס בישראל למסובך יותר. אני מודה שפעם פניתי לדן פנורמה בתל-אביב, בשאלה על עלות ארגון הכנס אצלם - למי שביקר באולמות הכנסים שלהם יודע שזה מיקום מושלם - אך כמובן שהתשלום שהם רצו הוא לא כלכלי בעליל כשקהל היעד מוכן לשלם 40 ש"ח על כניסה לאירוע.
לכן בישראל מרבית הכנסים נערכים בבתי-ספר. כשעושים את החישוב הכלכלי של עלות המקום, מול ההכנסה הצפויה, אי אפשר כמעט לשכור אולם כנסים ייעודי - בייחוד שעבור משחקים נדרשים שולחנות והרבה יותר מקום פיזי מאשר עבור הרצאות. אישית זה מבאס אותי, החלום שלי בתחום ארגון הכנסים זה למצוא מקום שמעניק את השילוב של מחיר אפשרי, ביחד עם תנאי כנס אמיתיים... לצערי אני לא רואה איך זה קורה. זאת הנקודה העיקרית שהייתי רוצה לשפר בדרקוניקון, ובכנסים בארץ בכלל.
 
דרקוניקון ואיי הסערה
באופן טבעי ככל שהכנס גדל, לכנס שחובק מספר רב של משחקים, הוא מתרחק מההגדרה הצרה שהייתה לכנס בתחילת דרכו - כנס מבוכים ודרקונים שמוקדש לאיי הסערה.
אישית, אני שמח על השינוי. אלו מבינכם שאוהבים מו"ד ורוצים לשחק בצוות הסערה, עדיין ימצאו שלל של פעילויות,  אך הפיכתו של הכנס לגדול יותר וכזה שגם מושך סוגים חדשים של אנשים לכנס, רק גורם לחשיפה מוגברת של התחביב שלנו, של איי הסערה ושל מבוכים ודרקונים לקהל חדש. עם זאת, לעתים אני מרגיש שאין מספיק הפרייה הדדית בין הכנס, לבין אתר הפונדק, הפורומים ואיי הסערה.
אז איך בכל זאת לשמור על הקשר בין הכנס לבין איי הסערה ולפונדק? השנה אנחנו הולכים להשיק פרוייקט מיוחד של צוות הסערה בכנס, פרוייקט שאני חושב שבהחלט ייתן לצוות הסערה את אור הזרקורים הראוי, בד בבד עם גדילתו של דרקוניקון. וזה הכיוון שהייתי רוצה להמשיך בו בעתיד - לקדם את עולם המערכה שכתבתי, ואת מבוכים דרקונים, כחלק אורגני של הכנס באמצעות פרוייקטים ומשחקים בכנס, תוך כדי פתיחת הכנס לפעילויות חדשות. בסופו של דבר אני מאמין בסינרגיה - ככל שיותר אנשים ישתתפו בכנס, יותר אנשים ייחשפו למשחקים שונים, ובאמצעות פעילויות אטרקטיביות של צוות הסערה, גם לאיי הסערה.

על עמשיטה ועל חופשיטה
בארץ ישראל הקטנה שלנו נפוצים בכנסים, בעיקר של העמותה אך בכלל, משחקי חופשיטה. אלו הם משחקי-תפקידים שלא מבוססים על שיטה, אלא יותר על רצונות המנחה, ולמעשה אין מכאניקה מאחורי המשחק. בהערכה גסה כ-80 אחוזים מהמשחקים בכנסים הללו הינם חופשיטה - ואני אישית מתוודה שאינני מחבב חופשיטה. אמנם יש בכנסים הללו גם את צוות הסערה שמציע משחקי מו"ד, משחקי וורהאמר שננסק מארגן וגם את החזית לשחרור השיטה שמתמקדת בעיקר במשחקי אינדי - אך עדיין הדגש בביגור לדוגמא הוא על חופשיטה (ועל קהילה).
לעמשיטה יש יתרונות גדולים - קל מאוד להמשיך את המשחק בבית, אם נהניתם מהמשחק בכנס, באמצעות חוקי המשחק; אפשר לדגום שיטה חדשה שמעניינת אותכם, אך לא הצלחתם לשכנע את החבורה הקבועה שלכם ללמוד אותה; ולבסוף זה כיף לשחק בשיטה ובעולם מערכה שאתם מכירים ואוהבים, בין אם זה מרוצללים, וורהאמר, איי הסערה או תיקי דרזדן.
במובן הזה דרקוניקון מציע אלטרנטיבה לכנסים הקיימים - כן יש חופשיטה גם בדרקוניקון, אך כמי שמארגן את הכנס אני דוחף משחקי-תפקידים, כפעילויות עצמאיות או כפרוייקטים, שמבוססים על שיטה. גם כי זה מושך קהל חדש, גם כי חלק ניכר משחקני התפקידים נהנים לשחק עם שיטה וגם כי אני לא מאמין בקונספציה שמשחק חופשיטה הוא טוב יותר לכנסים.
יתרון נוסף של עמשיטה, הוא שיותר קל לשחקני תפקידים שלא שיחקו מעולם בכנס, להתחבר למשחק חד-פעמי שמשתמש בשיטה שבה הם כבר משחקים בבית - יותר קל להתחבר למשחק מו"ד שמשתמש בשיטה שעמה אתה מנחה כל שבוע, מאשר למשחק חופשיטה ש"מנותק" מעמודי התווך של התחביב שאתה מהבית.

אתם ודרקוניקון
אז לאחר שסיימתי לפרוש את המשנה שלי לגבי דרקוניקון, אשמח לשמוע מה אתם חושבים על הכנס. אתם מוזמנים ליצור עמי קשר דרך הפונדק, באתר הכנס וכמובן גם בפורום. אני מקווה שגרמתי לכם להאמין בדרקוניקון, ובכנס משחקים ישראלי שמאחד את כלל סוגי המשחקים תחת קורת גג אחת.
אשמח לפגוש אתכם בדרקוניקון השנה ויותר מכך אם תרצו לעזור בארגון הכנס או בהנחיית משחקים בכנס, וגם בהפצת הבשורה לחבריכם.
נתראה בדרקוניקון 2012!

כתבות נוספות

פיד רסס הצטרף לרשימת הדיוור הפונדק בטוויטר הפונדק בפייסבוק

כניסה לאתר

הצטרף לצוות הפונדק

יש לך תוכן מגניב של משחקי תפקידים או משחקי לוח?
שיחקת במשחק חדש ומדגדג לך לכתוב לו סקירה?
מעוניין לפתוח בלוג בפונדק?

אתה מוזמן לפרסם בפונדק - כל מה שעליך לעשות זה ליצור משתמש, ואז תוכל לפרסם את הכתבות ישירות באתר. פנה אלינו בשאלות או הצעות.